اجاره ­نامه و نکات کاربردی و شرایط و ضوابط تنظیم آن
در تنظیم اجاره­ نامه لازم است، مواردی درج شود تا علاوه بر اعتبار قانونی، مانع بروز اختلافات اساسی میان مالک و مستاجر شود

اجاره ­نامه و نکات کاربردی و شرایط و ضوابط تنظیم آن

در تنظیم اجاره­ نامه لازم است، مواردی درج شود تا علاوه بر اعتبار قانونی، مانع بروز اختلافات اساسی میان مالک و مستاجر شود. این موارد عبارتند از:

نام و مشخصات شناسنامه ه­ای موجر (اجاره­دهنده) و مستاجر (اجاره کننده) یا نشانی آن­ها به طور کامل و دقیق درج شود.

مشخصات کامل مورد اجاره (عین مستاجره) در قرارداد به طور کامل توضیح داده شود؛ مثلاً اگر مورد اجاره آپارتمان است، باید قید شود: تمامی شش­دانگ یک دستگاه ( یا یک واحد) آپارتمان به مساحت .... متر، دارای یک انباری به ابعاد 3×2 متر و یک پارکینگ در طبقه زیر همکف در پلاک ثبتی.... واقع در نشانی.... با حق استفاده از آب، برق، گاز و مشاعات به قدر السهم.

مدت اجاره باید مشخص و معین گردد والا باعث ابطال قرارداد خواهد شد. مدت اجاره معمولاً به صورت یک سال کامل خورشیدی است که زمان آن عرفاً از زمان تنظیم قرارداد یا تحویل مورد اجاره آغاز می­شود.


اجاره بها معمولاً به صورت ماهیانه با محاسبه جمع سالیانه درج می­شود که نحوه پرداخت آن با توجه به خواست و توافق طرفین متفاوت است.
گاهی کل اجاره ­بها به صورت صدور چک­های دوماهه یا درج شماره و مبلغ آن در قرارداد اجاره به موجر تحویل داده می­شود، گاهی با مشخص­ شدن شماره حساب بانکی موجر، در پایان هر ماه و حداکثر یک هفته پس از آن، به حساب وی واریز می­شود و گاهی قید می­شود که در اول هر ماه و در قبال اخذ رسید کتبی توسط مستاجر پرداخت شود.

نوع استفاده از مورد اجاره که برای سکونت یا دفتر کار مهندسی یا مطب پزشکی یا وکالت و ... است، درج می­شود.

ممکن است با توافق موجر و مستاجر، مبلغی توسط مستاجر با عنوان پول پیش(ودیعه، قرض­ الحسنه، رهن و غیره) به موجر پرداخت شود که باید در قرارداد نحوه و میزان آن مشخص گردد. هم­چنین لازم است زمان استرداد آن معین شود که معمولاً با پایان اجاره و یا فسخ و تحویل مورد اجاره است.

موجر و مستاجر می­توانند شرایط خود را بر اساس نیاز و منافع خود در قرارداد درج کنند. مسایلی مانند اجاره یا عدم اجاره و انتقال مورد اجاره توسط مستاجر به دیگری...

آیا امکان تخلیه و تحویل مورد اجاره (فسخ قرارداد اجاره) قبل از پایان مدت مقرر برای طرفین وجود دارد یا خیر؟ در صورت چنین حقی شرایط آن چیست؟ در این خصوص لازم است نظر طرفین با رعایت عرف در قرارداد درج شود. فرضاً قید گردد: چنانچه مستاجر مایل باشد زودتر از پایان اجاره، محل را تخلیه کند، باید یک ماه اجاره بها، بیش از مدتی که استفاده کرده به موجر پرداخت کند و مورد اجاره را تخلیه و تحویل دهد.

تکلیف تعهد و مسوولیت طرفین در خصوص تعمیرات مورد اجاره، پرداخت شارژ (در خصوص آپارتمان)، پرداخت قبوض آب، برق، گاز و غیره مشخص شود.

علاوه بر موارد مشروح فوق در تنظیم قرارداد، قراردادهای عادی اجاره باید به استناد ماده 2 قانون روابط موجر و مستاجر 19/2/1378 و بند 5 از ماده 2 آیین­ نامه اجرایی (مصوب هیات وزیران) با قید مدت اجاره در دو نسخه تنظیم شود و به امضای موجر و مستاجر برسد و به وسیله دو نفر از افراد مورد اعتماد طرفین (با عنوان شهود) گواهی شود، در غیر این صورت مشمول مقررات این قانون نمی ­شود و نمی­ توان از امتیاز خاص آن ( که تخلیه فوری یا تخلیه مورد اجاره بدون نیاز به تقدیم دادخواست و گذراندن تشریفات سایر دعاوی است) استفاده کرد.


اجاره ­های موضوع قانون جدید ممکن است عادی یا رسمی باشند. سند رسمی آن است که در دفترخانه­ های اسناد رسمی (محضرها) تنظیم شده باشد. دفترخانه­ های اسناد رسمی در تنظیم اجاره­ نامه­ های رسمی آنچه را لازم است رعایت می­کنند، امادر عین حال ماده 14 آیین­ نامه اجرایی قانون مقرر می­دارد: دفترخانه­ های اسناد رسمی علاوه بر رعایت شرایط عمومی تنظیم اسناد اجاره مکلف­اند در سند اجاره اماکن با کاربرد تجاری و اماکنی که با رعایت قوانین و مقررات مربوط به منظور استفاده تجاری واگذار می­شوند تصریح کنند که عقد اجاره با سرقفلی یا بدون سرقفلی واقع شده است و در قراردادهای عادی اجاره نیز طرفین مکلف­ اند سند اجاره را با قید همین مطلب تنظیم نمایند.»

سند عادی را موجر و مستأجر تنظیم می­کنند، از این رو لازم است شرایطی را که در ماده 2 قانون مقرر شده است، رعایت کنند. کتبی­ بودن شرط اول و اصلی شمول قانون به اجاره­ های منعقد شده است.
                                                                                                                                   « استفاده با ذکر منبع بلا اشکال می باشد »
 

 

1393/3/25


مریم جوان
ضمن عرض سلام وخسته نباشید امکان دسترسی به مقالات در سایت گذاشته شده وجود ندارد اگربرایتان مقدور است مقاله با موضوع اجاره ­نامه و نکات کاربردی و شرایط و ضوابط تنظیم آن را به ایمیل بنده ارسال نمایید ممنون
1395/2/5 - 21:35:30
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
4.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )
تلفن تعیین وقت ملاقات حضوری :
021-26421779
تلفن مشاوره : 
9092301918
(مشاوره تلفنی توسط جناب آقای پیمان پیرحیاتی وکیل پایه یک دادگستری صورت می پذیرد)
آدرس : تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از میرداماد، کوچه مینا (بالاتر از مترو شریعتی)، پلاک 14، طبقه دوم، واحد 6
 
نمایش IP بازدیدکنندگان